Firany żakardowe i poliestrowe - szycie i montaż - Warszawa - Manufaktura Wystroju
235
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-235,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

firany

Wbrew pozorom dobranie firan i zasłon do nowych pomieszczeń nie jest łatwą sprawą! Dobór materiału nie zależy jedynie od upodobań użytkowników wnętrz ale również od sposobu ich użytkowania, stylizacji wnętrza czy dostępnego budżetu. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i nie zniechęcić? Chętnie pomożemy! Poniżej znajdziecie pare naszych wskazówek i propozycji. Jeżeli jednak to wciąż za mało, to chętnie wspólnie zastanowimy się, które rodzaje firan najlepiej sprawdzą się w Twoich wnętrzach! Zapraszamy do kontaktu!

tkaniny na firany – jaki materiał wybrać?

Jaki materiał na firany wybrać? To niełatwe pytanie, kiedy do wyboru mamy tak dużo rodzajów.

Firanka żakardowa chociaż nie wymaga prasowania i producenci próbują ją unowocześniać nie należy już do najczęściej wybieranej. Już nie.

Obecnie coraz popularniejsze stają się firany poliestrowe. Są ładniejsze, i nawet jeżeli mają w sobie tak samo dużo poliestru co firana żakardowa, to ich wygląd jest mniej sztuczny, a optyka bardziej naturalna.

Nowoczesne firanki poliestrowe pozwalają ponadto na łatwiejszą konserwację, czyli pranie i prasowanie nie są już tak uciążliwe.

firana w roli głównej?

Jeżeli nasze okno ma system osłony przeciwsłonecznej zewnętrzny lub wewnętrzny (plisy, rolety, żaluzje) to często rezygnujemy z zasłon i wtedy to firana gra główną rolę w naszym pomieszczeniu.

W takim przypadku idealnym rozwiązaniem może okazać się wybór firany z wzorem. Wzór to nie tylko kwiaty, po które coraz częściej sięgamy, ale coraz częściej geometria, pasy itp.

Warto pamiętać, że jeżeli wybieramy firany we wzór, to staramy się ich nie marszczyć zbyt przesadnie, aby nie zatracić wzoru na tkaninie.

jak dobrać firanę do zasłon?

Należy przyjrzeć się fakturze na tkaninie i podobnej faktury szukać w splocie firany.

Firany o bardzo gładkim splocie pasują właściwie do każdej tkaniny. Wtedy decydują detale, podobny połysk lub brak połysku.

Jeżeli zasłona jest wzorzysta raczej unikajmy wzorów na firanie. Połączenie dwóch wzorów jest możliwe, ale wymaga wielkiej finezji.

firanka nie do zdracia?

Jeżeli z różnych przyczyn ważne jest aby firana była trudna do zdarcia koniecznie wybierz woal. Dobry gatunkowo woal jest tkaniną odporną na różne niespodzianki.

To nie znaczy, że nie można go mechanicznie zniszczyć, ale na pewno trudniej tego dokonać. Łatwo się pierze, lekko prasuje.

Ma jednak jedną wadę. Ładnie wygląda umarszczony 1:2,5 a najładniej 1:3. Mimo, że jest matowy i wydawałoby się mało przezierny.

naturalny wygląd?

Batyst to gwarancja elegancji i naturalnego wyglądu firany. Chociaż najczęściej zawiera 100% poliestru. Często wybierany do sypialni, ale również do salonu. Jego drobne przetkania dodają uroku i przełamują monotonię gładkiej firany.

jaka firanka do kuchni?

To zależy gdzie mamy okno. Jeżeli nasze okno jest nad blatem, przy zlewie nie planujmy tradycyjnej marszczonej firany. Będzie przeszkadzać i szybko się brudzić. Rolę firany w kuchni może przejąć plisa z tkaniny firanowej lub roleta rzymska.

firana w wersji panel track?

Czemu nie? Panele to proste, nieumarszczone paski firany (lub zasłony) umocowane rzepem do wózków, które bez problemu przesuwamy w lewo i prawo. Jest to bardzo nowoczesna dekoracja wnętrz, dla osób, które nie lubią nadmiaru marszczonej tkaniny.

Taka dekoracja wymaga dużo miejsca po prawej i lewej stronie okna, aby można było zsunąć panele w celu otwarcia okna. Firana musi być stabilna i wysokiej jakości.

kiedy warto wybrać firany na szelkach?

Jeżeli dekoracja nie wymaga codziennego rozsuwania to szelki będą pięknym elementem dekoracyjnym. Jednak tylko w komplecie z pięknym karniszem, który warto w ten sposób wyeksponować.

firana na kołach z zasłoną czy bez?

Dekoracje na kołach są bardzo dekoracyjne, chociaż nie zawsze karnisz pozwala na swobodne przesuwanie zasłona na kołach bez kolizji z firaną na kołach. Zwykle w karniszach są zbyt blisko siebie zaplanowane drążki. To powód dla którego lepiej zastosować tylko jedną z tkanin na kołach – firanę lub zasłony.

Jeżeli dekoracją jest tylko firana wtedy koła są elementem ozdobnym i pięknie dekorują nawet zupełnie gładką firanę.

jak umarszczyć firankę?

Firany z dużym wzorem marszczymy 1:1,5. Mały wzór 1:2. Gładkie firany marszczymy minimum 1:2. Chociaż czasem jest o nie wystarczające np. gdy firana jest bardzo delikatna i przezierna takie marszczenie nie wystarczy. Wtedy marszczymy 1:2,5 lub 1:3.

jak prać firany?

Każda firanka ma swoje zasady konserwacji. 99% firan można prać wodnie i ponad 50% wodnie lub chemicznie. Jeżeli nie pierzemy sami, tylko oddajemy do pralni to firany oddawajcie do prania wodnego. Żadne pranie chemiczne nie daje takiej bieli. Najważniejsze nie dopuścić do silnego zakurzenia firan. Trudno odzyskać biel w firanie która jest szara od kurzu.

szukasz pomocy
przy wyborze firan i zasłon?

Umów się z nami na spotkanie w naszym showroomie. W przyjemnym miejscu pełnym inspiracji napijesz się z nami aromatycznej kawy i wspólnie z naszą stylistką wnętrz zaprojektujemy Twoje nowe firany i zasłony! Jak to wygląda w praktyce?

Jaki
system?

Doradzimy najlepsze rozwiązanie pasujące do Twojego wnętrza i oczekiwań. Dużą wagę przywiązujemy do funkcjonalności firan i zasłon.

Jaka
tkanina?

Pomożemy dobrać odpowiednie tkaniny. W naszym showroomie znajduje się ogromna kolekcja tkanin, które są idealnie na firany i zasłony.

Kto
uszyje?

Sami uszyjemy Twoje firany i zasłony! Projekt i realizacja w jednych rękach to gwarancja idealnego wykonania! Niczym nie musisz się przejmować!

Kto
montuje?

Umawiamy się na dogodny dla Ciebie termin, przyjeżdżamy z całym potrzebnym sprzętem i montujemy Twoje wymarzone firany i zasłony!