Jak dobrać odpowiednie firany? - Manufaktura Wystroju
15913
page-template-default,page,page-id-15913,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Właściwie udekorowane okna wpływają na odbiór wizerunku całego wnętrza. To okna są bowiem głównym źródłem światła w pomieszczeniu, które pełni ważną funkcję w życiu codziennym. Choć dobór odpowiednich firan może wydawać się kwestią błahą i raczej oczywistą, warto sugerować się wskazówkami, które pochodzą od wykwalifikowanych dekoratorów wnętrz.

Jak dobrać odpowiednie firany?

W doborze właściwych tkanin, które zawisną w świetle okien, warto brać pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również stopień przepuszczania światła. Jeżeli do pomieszczenia rzadko zagląda słońce warto pomyśleć o tkaninie jak najbardziej przeziernej. Przy mocnym nasłonecznieniu warto już na etapie firany pomyśleć o rozproszeniu bezpośredniego operowania promieni słonecznych.

Jeżeli wieszamy same firany bez zasłon to warto wybrać struktury w tkaninie lub zdecydować się na kolory i koniecznie wyjść dekorację więcej na ścianę. Szersza dekoracja okienna powiększa optycznie okno.

Dobierając firanę do zasłon sugerujmy się podobnym splotem lub brakiem jakiejkolwiek struktury tak aby nie kolidować z tkaniną zasłaniającą.

Przy małej powierzchni pokoju warto rozważyć roletę rzymską z firany. To samo dotyczy kiedy myślimy z powodu braku miejsca o firanie do parapetu lub za parapet. Firany szyte na taką wysokość nigdy nie wyglądały dobrze i nie powinno się stosować tych rozwiązań. Tą właśnie funkcję przejęły rolety rzymskie z tkanin firanowych.

Firany postawione na podłodze, czyli dłuższe o 1-2 cm wyglądają najlepiej tam gdzie nie przesuwamy stale dekoracji chcąc wyjść na balkon. Zawieszone powyżej podłogi same układają się bez problemu. Stawiane musimy za każdym razem wymodelować na podłodze.

Umarszczenie firan 1:2 jest zwykle wystarczające aby uszyta firana dobrze prezentowała się na oknie. Są jednak wyjątki np. woal alba firany na markizecie wymagają większego marszczenia 1:2,5 lub 1:3.

Jeżeli wieszamy firany na widocznej szynie lub karniszu to ważne jest jak wygląda jej „główka” czyli jak jest uszyta. Możemy wybierać z pośród wielu różnych taśm marszczących pamiętając o tym aby wybrać taśmę szerszą niż 5 cm lub wybrać nowocześniejsze rozwiązania takie jak „flex” lub „wave”.

Każde wnętrze jest inne, podobnie jak gusta osób w nich zamieszkujących. Od lat w trendach wnętrzarskich obecne jest stwierdzenie, że dekoracja okienna – podobnie jak każdy inny element wystroju – powinny idealnie współgrać ze stylistyką wnętrza.

Jeśli jesteś posiadaczem salonu w nowoczesnym stylu, wybierz dekoracje okienne, które odpowiednio uzupełnią całość aranżacji oraz nadadzą jej wyjątkowy charakter. W pomieszczeniach urządzonych według najnowszych trendów architektonicznych warto zrezygnować z upięć – swobodnie falujące firany sprawią, że wnętrze wygląda nowocześnie.