Aranżacja okienna w pokoju dziecka - Manufaktura Wystroju
15935
page-template-default,page,page-id-15935,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Aranżacja okienna w pokoju dziecka

Pokój dziecka ma spełniać wiele funkcji: bawialni, sypialni, miejsca do nauki i rozwoju.

Mamy więc na powierzchni niewielu metrów kwadratowych do zaprojektowania wiele stref.

Dekorację okienną musimy dopasować do wszystkich wcześniej wymienionych funkcji oraz zadbać o ich estetykę i spójność kolorystyczną całego pomieszczenia. Jak to zrobić kiedy w pokoju jest tysiące kolorowych zabawek, książek, gier i innych ulubionych przedmiotów naszej pociech? Odpowiedź jest jedna – zachować umiar i spełnić niezbędne funkcje.

Funkcja pierwsza – zaciemnienie. Jeżeli maluch dłużej śpi kiedy rano nie budzi go słońce, to warto pomyśleć o dekoracji zaciemniającej. Używając tkanin blackout możemy zacienić pokój w stu procentach. 60-80 % zaciemnienia dają nam tkaniny dimout, tu zaciemnienie w dużej mierze jest uzależnione do intensywności koloru tkaniny zasłonowej. Jeżeli dziecko śpi wszędzie i o każdej porze, kiedy jego organizm tego wymaga zwykłe zasłony wystarczą.

Funkcja druga – zabawa. Na wczesnym etapie życia bardzo ważnym miejsce do zabawy jest podłoga i każdy kącik przyda się na domek dla lalek czy garaż na samochodziki. Nie szyjmy wtedy długich zasłon czy firan które zabiorą nam dodatkowy pas podłogi ze strefy zabaw.

Zamieńmy firany czy zasłony na rolety rzymskie. Ten rodzaj dekoracji zawsze można podciągnąć i wtedy nie przeszkadza w rozwijaniu kreatywności.

Funkcja trzecia – rozproszenie światła słonecznego. Ta funkcja może się szczególnie przydać kiedy nasza pociecha rozpoczyna przygodę z biurkiem. Często zapominamy, że biurko powinno stać tak, aby wykorzystać jak najwięcej i jak najlepiej światło dzienne. Ale czasem duże nasłonecznienie może przeszkadzać i rozpraszać. Wtedy żaluzje plisowane mogą pomóc w rozproszeniu światła, nie zależnie od tego, pod którym kątem na daną chwilę wpada do pokoju.

Funkcja czwarta – estetyka. Przy tak dużej ilości kolorowego wyposażenia zachowaj umiar w kolorach dekoracji okiennej. Jeżeli kolorem zasłon lub rolet możesz nawiązać do użytych elementów wyposażenia to wybierz kolory o ton jaśniejsze lub zupełnie neutralny np. pasujący do koloru ścian.

Czasem zapominamy, że dzieci szybko rosną i szybko wyrastają z fascynacji np. bajką czy postacią fikcyjną. Jeżeli zmieniamy wystrój często to można poszaleć!